e:LIGA
Shrnutí skupinové části Datart e:LIGA challenge
Článek Shrnutí skupinové části Datart e:LIGA challenge

Shrnutí skupinové části Datart e:LIGA challenge

Jiří Slavík

Jiří Slavík

20. 4. 2020 11:00

Turnaj ligových fotbalistů ve hře FIFA20 dospěl do vyřazovací fáze.
Čtvrtfinále Datart e:LIGA Challenge už ve středu

Charitativního turnaje pod hlavičkou Ligové fotbalové asociace se zúčastnilo dvanáct hráčů z dvanácti klubů FORTUNA:LIGY a osm z nich si zajistilo postup do čtvrtfinále, kde změří síly v sériích na dvě vítězná utkání. K vidění budou atraktivní souboje favoritů a jejich vyzyvatelů. Kromě toho se očekává i pikantní duel alternativního derby reprezentantů Zlína proti zástupci Slovácka.

Hráči se utkali každý s každým dvakrát v rámci tříčlenných skupin a k vidění byly zajímavé zápasy. Žádný z borců nenechal soupeři s ovladačem v ruce nic zadarmo. Do všech soubojů včetně blížícího se play-off vstupují hráči s rovnými podmínkami, jelikož se hraje ve formátu tzv. 85rated kickoff, což spočívá v pravidle, že si soupeři před utkáním zvolí libovolný klub ze hry, jehož hráči pak uměle obdrží shodné kvality všech parametrů srovnané na úroveň 85.

Ve skupině A byli diváci svědky překvapivé dominance Matouše Trmala ze Slovácka, který především první hrací den suverénně porazil své protivníky včetně zkušeného hráče FIFY Lukáše Železníka, který v turnaji reprezentuje Opavu. Právě Železník si nakonec s přehledem zajistil druhé postupové místo a v posledním utkání proti Trmalovi, když už o nic nešlo, ukázal, že se s ním musí pro play-off počítat. „Jsem moc rád, že se naskytla v rámci Datart e:LIGA Challenge možnost během karantény poměřit si s klukama síly na virtuálním hřišti,“ pochvaloval si Lukáš Železník z Opavy svou účast v turnaji. „První hrací den mi moc nevyšel. Soupeři byli kvalitní. Je vidět, že to hodně kluků hraje různě na soustředění a vyplňují volný čas konzolemi. Já mód 85rated tolik nehraju, takže jsem pak musel trochu potrénovat a odvety mi už vyšly na jedničku,“ dodal po postupu ze skupiny Železník.

Skupinu B naprosto opanoval hráč Slovanu Liberec Karel Knejzlík, který jako jediný v základní fázi turnaje neztratil ani bod. V prvním hracím dnu doslova vyřídil oba své soupeře rozdílem třídy a s celkovým skóre 239:6 ze čtyř utkání se rázem nominoval na hlavního favorita na titul. Druhým postupujícím se stal Lukáš Bartošák ze Zlína, který vyšel lépe z obou vyrovnaných vzájemných duelů proti jabloneckému Matouškovi. „Jsem rád, že mohu být součástí tohoto turnaje. FIFA je pro mě Relax a příjemné zpestření života v karanténě. Důležitý byl pro mě hlavně bod v druhém utkání s Honzou Matouškem, protože jsem předpokládal, že Maty Karlose neporazí. To se mi podařilo, když jsem na 4:4 vyrovnal v poslední minutě,“ popisoval dramatický finiš ve skupině Bartošák.

Favoritem skupiny C byl od začátku kapitán Sigmy Vít Beneš. Ten svou roli potvrdil, byť v závěrečném utkání podlehl svému kamarádovi Janu Kopicovi. „Jsem hlavně rád, že tady v Česku vznikl takovýto projekt, který tu chyběl. Myslím, že je to pro fanoušky v této době příjemné zpestření. Oba zápasy pro mě byly složité, protože kluky po virtuální stránce neznám. Bylo to taková oťukávačka z obou stran,“ hodnotil už svůj první povedený hrací den Beneš. Plzeňský reprezentant se o druhou příčku musel chvíli strachovat poté, co zaváhal druhý hrací den proti příbramskému Křížovi. Nakonec ale pro Viktorku postup do play-off pohlídal. Přitom právě s Dominikem Křížem musel otáčet už svoje první utkání. „Ten zápas mě stál opravdu hodně nervů. Ale podařilo se mi otočit z 0:2 na 3:2. Kdybych prohrál oba dva zápasy, tak bych byl už na hraně vyřazení,“ říkal už po prvním hracím dnu Kopic, který během turnaje získal cenné rady od svého „spoluhráče“ z esportového týmu Viktorky a nejlepšího profi hráče na české FIFA scéně T9Lakyho.

Základní skupina D nabídla spoustu vyrovnaných soubojů, z kterých nakonec vyšli nejlépe Patrik Žitný z Teplic a Lumír Číž z Ostravy. Žitný si postup prakticky vybojoval už první hrací den, zatímco zástupce Baníku se předvedl především v tom druhém, kdy porazil jak Žitného, tak i Nečase a zajistil si za teplickým mladíkem druhé postupové místo.

Čtvrtfinálový program odstartuje ve středu 22. dubna možná nejzajímavějším soubojem, když suverénního Karla Knejzlíka vyzve Lukáš Železník. „Moc se na to těším. Karlos je asi největší favorit celého turnaje. Z několika turnajů se už známe. Nejradši bych na něho narazil třeba až ve finále, ale v play-off si soupeře už nevyberete. Jsem rád, že jsem postoupil a pro mě to může být takové předčasné finále,“ burcuje svého soupeře v boji o postup do TOP4 Železník, který proti zástupci libereckého Slovanu rozehraje první sérii už v 17 hodin. Následovat bude virtuální derby mezi reprezentanty Zlína a Slovácka, ve kterém bude proti Bartošákovi jasným favoritem Matouš Trmal. V podobné roli bude proti Lumíru Čížovi z Baníku nastupovat vzápětí také olomoucký kapitán Vít Beneš. Čtvrtfinálový program pak zakončí vyrovnaná dvojice Patrik Žitný – Jan Kopic.

Z organizačních důvodů došlo k posunu vyřazovací fáze turnaje a premiérový šampion Datart e:LIGA Challenge tak bude znám až ve středu 29. dubna. Mateřský klub vítězného hráče bude spolu s ním rozhodovat o tom, které organizaci a za jakým účelem poputuje 100 tisíc korun, které věnuje pořadatel turnaje Ligová fotbalová asociace. Všechna utkání play-off Datart e:LIGA Challenge budou k vidění na ligových sociálních sítích nebo na webu projektu www.e-liga.cz.